Жизнь

Симптоми та ознаки раку нирки

Нирки – це два органи бобовидної форми, прикріплені з боків від хребта і заховані під ребрами. Рак нирок розвивається, коли клітини в цьому органі починають безконтрольно рости, що порушує нормальну роботу організму.

Цей вид онкологічного захворювання часто важко виявити на ранніх стадіях. Фактично, до того, як пухлина виросла або поширилася за межі первинного місця локалізації, аномальні зміни найчастіше виявляються за допомогою рентгена або ультразвуку, проведеного з іншої причини.

Багато факторів сприяють пізній діагностиці, зокрема, розташування нирок глибоко всередині тіла, де невеликі пухлини рідше можна побачити або відчути під час фізичного огляду. Як тільки ракові клітини поширюються за межі нирок (зазвичай на прилеглі лімфатичні вузли, легені, кістки або печінку), симптоми розвиваються з більшою ймовірністю, але їх часто приймають за менш серйозні стани.

Симптоми раку нирки

Найчастішою ознакою раку нирки є кров у сечі (гематурія), яка може мати іржавий або темно-червоний колір. Симптоми пухлини в нирках можуть включати:

 • Кров у сечі.
 • Біль у попереку або постійний тиск з одного боку.
 • Маса або шишка збоку або в нижній частині спини.
 • Втрата ваги без видимої причини.
 • Втрата апетиту.
 • Нічна пітливість.
 • Втома.
 • Набряк яєчка (викликаний збільшенням вен біля яєчка).
 • Безпричинна лихоманка.
 • Набряк ніг або щиколоток.
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Анемія (низька кількість еритроцитів).

Симптоми раку нирки у жінок такі самі, як у чоловіків. Хоча ці симптоми можуть вказувати на онкологічне захворювання, вони також можуть бути викликані іншими, менш серйозними проблемами зі здоров’ям. Деякі пацієнти з раком нирок не відчувають жодної з цих ознак, а інші відчувають зовсім інші симптоми.

Тести, які можуть виявити ранній рак нирки

Перш ніж симптоми раку нирки стануть помітними, лабораторний аналіз або візуалізаційне дослідження можуть виявити можливий діагноз.

Наприклад, звичайний аналіз сечі може виявити сліди крові, невидимі неозброєним оком. Ознаки злоякісних утворень також можуть бути виявлені під час комп’ютерної томографії (КТ), що складається з рентгенівських знімків, зроблених під різними кутами й оброблених комп’ютером у тривимірні зображення. Цей візуалізаційний тест може показати збільшення нирки і навіть відрізнити неракову кісту від ракової пухлини, якщо заздалегідь у вену введуть барвник.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) дає змогу отримати детальні зображення нирок за допомогою комп’ютера і магнітних полів замість рентгенівських променів. Під час МРТ можна використовувати барвник гадоліній, щоб поліпшити видимість пухлини.

Нарешті, ультразвук використовує звукові хвилі для пошуку ознак пухлини нирки та визначення того, чи є утворення в нирці доброякісною, заповненою рідиною кістою або раковою пухлиною. Якщо медична бригада виявить щось, що викликає занепокоєння під час тестування, може бути призначена біопсія, щоб зразок тканини з нирки можна було оцінити під мікроскопом.

Чи означає чорна або світла пляма на знімку рак нирок?

Як зазначають фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD, можливе значення затемнень при скануванні нирок широко варіюється залежно від методу візуалізації. Якщо під час сканування, наприклад, КТ або МРТ, використовується барвник, темні і світлі плями на нирках можуть потенційно вказувати на рак. На цих сканах барвник накопичується і проявляється у вигляді яскравої плями в місцях, які можуть містити рак. Якщо барвник не може досягти певних частин нирки, ці ділянки можуть відображатися на зображеннях у вигляді темних плям.

Цей метод допомагає диференціювати пухлини і кісти. Барвник не накопичується в кісті, а тільки накопичується в пухлині.

Значення чорних і білих плям на УЗД різне, оскільки в цьому методі використовуються звукові хвилі, щоб виявити щільність будь-яких структур всередині. Зазвичай ракові пухлини в нирках є щільними, а це означає, що рак на ультразвуковому зображенні має вигляд світлішої плями, оскільки звукові хвилі відбиваються від твердіших структур. Доброякісні кісти в нирках зазвичай виглядають на УЗД як чорні плями, тому що хвилі проходять через них і не відбиваються назад.

Лікар може пояснити потенційні наслідки будь-яких світлих або темних плям, виявлених під час сканування. Результати одних тільки візуалізаційних досліджень, особливо ультразвуку, можуть виявитися недостатніми для постановки остаточного діагнозу.