Бизнес

Особливості електронного документообігу

Для того щоб організувати в рамках організації електронний документообіг, потрібно, перш за все, визначитися зі сферою його використання. Більш детально про електронний документообіг пише сайт ecom.ua.

Сьогодні існують дві його форми, згідно з першою обмін документами проводиться між організацією і державними органами, а друга передбачає обмін між організаціями. Якщо перевага віддається першому варіанту, то необхідно з’ясувати в які органи влади підприємство подає звітність. Далі замовник вибирає тариф, оформляє договір і підключається до здачі звітності по ТКС. Після укладання угоди відбувається установка необхідного програмного забезпечення і оформлення електронних підписів. Ця послуга особливо зручна компаніям, які мають бухгалтера віддалено.

Що стосується організації документообігу між окремими підприємствами, то єдиного алгоритму не існує, все залежить від конкретних побажань замовника. На сьогоднішній день перехід на ЕДО переважно здійснюють компанії великого і середнього бізнесу. Що стосується невеликих організацій, то для них це не є завданням першорядної важливості. Крім того, багато хто побоюється занадто високу вартість. Але тариф за використання електронного підпису за першою формою практично сумірний транспортним витратам для приїзду в державну установу для подачі необхідних звітів.

Існує думка, що перехід на електронний документообіг не має масових масштабів, що не зовсім відповідає дійсності. Насправді в законі «Про електронний підпис» йдеться про три його види. Перший — це простий варіант електронного підпису, який є комбінацією логіна і пароля. Другий вид підпису, посилений, передбачає використання криптографічного захисту. І третій варіант під назвою кваліфікований підпис видається користувачам тільки акредитованим центром, що засвідчує. Оскільки понад дев’яносто відсотків сучасних людей застосовують логін і пароль, то можна з повною підставою стверджувати, що практично всі користуються простим електронним підписом.

Що стосується кваліфікованого підпису, то дійсно він поки мало застосовується, що в значній мірі пов’язано з неможливістю її використання на порталі. І оскільки сфера його застосування дуже обмежена, то більшість людей до нього не вдаються. В цьому плані в корпоративному секторі набагато легше, оскільки вже близько п’ятдесяти відсотків організацій активно застосовують електронну форму для здачі необхідної звітності. Причому більша частина таких компаній користуються послугами бухгалтерського супроводу.

На сьогоднішній день в Україні відбувається процес становлення законодавства в сфері електронного документообігу. У найближчому майбутньому старий закон про електронний підпис втратить свою силу і буде введений в дію новий. Про нього можна сказати, що він досить грамотний, явних прогалин у врегулюванні правовідносин, пов’язаних з ЕДО, не спостерігається. У той же час бажано щоб він зменшив кількість видів електронного підпису для зручності, як користувачів, так і державних структур.

Добавить комментарий